Blog Tat Gıda “6. Dijital Tarla Günü”nde Agro Hub’ı Tanıttı!

Tat Gıda “6. Dijital Tarla Günü”nde Agro Hub’ı Tanıttı!

6.Dijital Tarla Günü'nde, Akıllı Tarım Teknoloji Uygulamaları ve Agro Hub

Tat Gıda, çiftçi ile iletişimin artırılması, çiftçinin gelişiminin desteklenmesi ve tarımda dijitalleşmenin artırılması amacıyla hayata geçirdiği “Domatesin Önderleri Programı” kapsamındaki “Dijital Tarla Günü”nün 6.’sını Bursa Mustafakemalpaşa’da düzenledi. Dijital Tarla Günü etkinliğine; Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Mustafakemalpaşa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Dursun Demirci, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, YeniÇiftçi Platformu Kurucusu ve TAT AGRO HUB Danışma Kurulu Üyesi Emrah İnce, TAT AGRO HUB Danışma Kurulu Üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Özertan, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Tarım Teknolojileri Şube Müdürü Dr. K. Gökhan Kurtar ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), TTGV, BURSA ULUDAĞ TTO‘dan yetkililer katıldı. Dijital tarımı yaygınlaştırarak tarımdaki dönüşüme öncülük etmeyi ve yeni tarım teknolojilerinin uygulamalı bir şekilde gıda üretim süreçleriyle yan yana tecrübe edilmesini sağlamayı amaçlayan Tat Gıda, yeni hayata geçirdiği ileri teknoloji merkezi Agro Hub’ı da tanıttı.

Dijital Tarla Günü’nde üreticilerle ve çözüm ortaklarıyla bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını belirten Tat Gıda Genel Müdürü Evren Albaş, “Tat Gıda olarak geleneksel hale gelen bu etkinlikte bilgilerimizi tazelememizin yanı sıra, hep birlikte el ele vererek, bilimin ve teknolojinin rehberliğinde tarımın geleceğini şekillendirdiğimize inanıyorum. Çiftçilerimizin değişen koşullara hızlı uyum sağlaması ve kolaylıkla, yüksek verimle ve kazançlı şekilde üretim yapabilmelerini için önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Üretimin kalitesini ve değerini koruyabilmek için kesintisiz şekilde teknolojiye yatırım yapıyor, yeni çözümler geliştiriyoruz. Yeni teknolojileri önce biz uyguluyoruz, sonrasında çiftçilerimizle paylaşıyoruz. Dikimden hasada kadar tüm aşamalarda çiftçilerimizle kol kola çalışıyoruz. Hedefimiz, çiftçilerimizi çağın ihtiyaç ve gerekliliklerine hazırlamak, birlikte büyümek ve nihayetinde ülkemizde tarımın sürdürülebilirliğine yatırım yapmak. Bu değerli mirası gelecek nesillere bırakabilmek hepimizin görevi” dedi.

Dijital Tarla Günü’ne her sene katılımın arttığını görmekten mutlu olduklarını belirten Albaş, bu yıl 100 çiftçinin dijital tarım projelerine dahil edildiğini, 100’den fazla tarlanın toprak analizinin yapıldığını söyledi. Ayrıca 6 bin dekar uydu görüntüsünün alınarak çiftçilerle paylaşıldığını, 300’e yakın çiftçiye Tarım kartı ile yakıt desteği sağlandığını, 35 tarımsal sensör cihazının tarlalara kurulduğu ve toplam 112 çiftçiye eğitim verildiğini ifade etti.

Albaş, Tat Gıda’nın dijital tarım çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

“Sözleşmeli üreticilerimizin, tarlalarını dijital olarak takip etmeleri öncelikli konularımızdan biri. Bunun için 100 çiftçimizle, 6000 dekar alanı kapsayan Dijital Tarla Dönüşüm Programını başlattık. Dijital toprak analizi cihazımızla, çiftçilerimizin tarlalarının toprak analizlerini yaptık. Onlara uygun gübreleme programları önerdik. Ayrıca çiftçilerimizin, ücretsiz olarak uydu teknolojileri ile tarladaki domateslerinin sağlığını takip etmelerini sağlıyoruz. Tarlalarına kurduğumuz Dijital Tarım Sensörleri ile hastalık risklerini görüyor, önlem almalarını sağlıyoruz ve sulama önerilerinde bulunuyoruz. Sözleşmeli Üretim Modelimiz sayesinde çiftçimiz, üretimini planlayabiliyor, daha kaliteli ve daha verimli bir üretim gerçekleştirebiliyor. Tarlasını ekimden hasada kadar uydu görüntüleri ile izliyor. Tarladaki sorunlu alanlara yönelik doğru uygulamaları zamanında gerçekleştirebiliyor.

Tat Tarım Mobil Uygulaması ile de sözleşmeli ve serbest alım yaptığımız çiftçilerimizle hava durumu, mazot fiyatları, uygun ilaçlama teknikleri, traktör kullanım zamanları, finansal veriler gibi önemli bilgileri paylaşıyoruz.

Türkiye’de domates üretiminde öncü olan teknoloji ve uygulamaları TAT tarım arazilerinde denemelerini gerçekleştiriyoruz. Amacımız, bu çalışmalarla zirai ilaç kullanım miktarını yüzde 15 azaltabilmek, su kullanımını yüzde 15 azaltmak, domateste verimi yüzde 20 arttırmak, tarımsal üretimde verilere dayalı karar alımı çalışmalarını desteklemek, çiftçilerde teknoloji okur yazarlığını arttırmak ve TAT Sözleşmeli Yönetim Modeli’ni geliştirmek.”

Tarım ve Gıda İleri Teknoloji Merkezi Agro Hub Kuruldu!

Dijital Tarla Günü’nde, Tarım ve Gıda İleri Teknoloji Merkezi Agro Hub’ın lansmanı da yapıldı. Albaş, “Agro Hub ile çiftçilerimizin kadim bilgilerini yeni teknolojilerle harmanlayarak verimliliği artırmak, gençlerimizi tarımla tanıştırmak istiyoruz. Aynı zamanda tarımın daha fazla gelişmesi, verimli olması için yeni fikirleri olan, yeni teknolojiler geliştiren start up’lar ve girişimcilerle çalışmak, üretici kadınları daha fazla desteklemek ve tarımda suyun doğru kullanımını sağlamak ve toprağın verimini, bereketini arttırmak yegane amacımız olacak” dedi.

Share This Post

More To Explore

Haber

Tat Gıda “6. Dijital Tarla Günü”nde Agro Hub’ı Tanıttı!

6.Dijital Tarla Günü’nde, Akıllı Tarım Teknoloji Uygulamaları ve Agro Hub Tat Gıda, çiftçi ile iletişimin artırılması, çiftçinin gelişiminin desteklenmesi ve tarımda dijitalleşmenin artırılması amacıyla hayata geçirdiği “Domatesin Önderleri Programı” kapsamındaki “Dijital Tarla Günü”nün 6.’sını Bursa Mustafakemalpaşa’da düzenledi. Dijital Tarla Günü etkinliğine; Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Mustafakemalpaşa

Bülten

Bizden Haberler Dergisi’nde; Tarım ve Gıda Sektörü

Tat Gıda Genel Müdürü Evren Albaş: “Bilime dayalı dijital tarım sürdürülebilirlik ve dünyanın geleceği için kritik” Sağlık, kalite ve lezzet odağında ürettiği ürünlerle yarım asırdan uzun bir süredir sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alan Tat Gıda, dijital teknolojilere yaptığı yatırımları, tarımın sürdürülebilirliğini esas alan akıllı tarım odaklı projeleri, çiftçinin gelişmesine ve